Nerw trójdzielny jest największym nerwem czaszkowym o charakterze mieszanym. Nerw V wychodzi z mózgowia dwoma korzeniami, które następnie łączą się wytwarzając zwój troisty. Ze zwoju troistego odchodzą trzy duże pnie nerwowe : nerw oczny, nerw szczękowy oraz nerw żuchwowy. Nerw oczny ( nerw V1 ) biegnie ku górze i dostaje się do oczodołu przez szczelinę oczodołową górną. Nerw oczny dzieli się na trzy duże gałęzie, nerw łzowy, nerw czołowy i nerw nosowo-rzęskowy. Nerw czołowy stanowi najsilniejszą gałąź nerwu ocznego i jego bezpośrednie przedłużenie, kieruje się z oczodołu w kierunku wcięcia czołowego. Nerw szczękowy ( nerw V2) wychodzi ze zwoju troistego i kieruje się ku przodowi, osiąga otwór okrągły, przez który wchodzi do dołu skrzydlato-podniebiennego. Następnie przez szczelinę oczodołową dolną dostaje się do oczodołu, biegnie przez kanał podoczodołowy jako swoja gałąź końcowa, nerw podoczodołowy i opuszcza czaszkę przez otwór podoczodołowy. Nerw żuchwowy ( nerw V3 ) jest najsilniejszą gałęzią nerwu trójdzielnego. Nerw żuchwowy odchodząc od zwoju troistego kieruje się ku dołowi. Opuszcza jamę czaszki przez otwór owalny i przechodzi do dołu podskroniowego.
Piśmiennictwo :
1. Bathla G, Hegde AN. The trigeminal nerve: an illustrated review of its imaging anatomy and pathology. Clinical Radiology. 2013 Feb;68(2):203-13.
2. Woolfall P, Coulthard A. Pictorial review: Trigeminal nerve: anatomy and pathology. The British Journal of Radiology. 2001 May;74(881):458-67.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony