Kość gnykowa jest kością nieparzystą o podkowiastym kształcie. Kość gnykowa jest wyczuwalna przez skórę na przedniej powierzchni szyi i nie ma połączenia z innymi kośćmi. Składa się z trzonu, rogów większych oraz rogów mniejszych. Na powierzchni przedniej trzonu kości gnykowej znajduje się chropowate pole dla przyczepu mięśni gnykowych. Rogi większe rozpoczynają się na końcach bocznych trzonu, natomiast rogi mniejsze rozpoczynają się w miejscu połączenia trzonu z rogami większymi.
Do złamania kości gnykowej dochodzi bardzo rzadko, najczęściej dochodzi do niego w czasie duszenia. Złamanie kości gnykowej w większości przypadków ma skutki śmiertelne. Przed zakończeniem rozwoju osobniczego złamanie kości gnykowej jest praktycznie nie możliwe ze względu na długi okres kostnienia elementów składowych kości gnykowej.
Piśmiennictwo :
1. Pollanen MS, Chiasson DA. Fracture of the hyoid bone in strangulation: comparison of fractured and unfractured hyoids from victims of strangulation. Journal of Forensic Science. 1996 Jan;41(1):110-3.
2. Porr J, Laframboise M, Kazemi M. Traumatic hyoid bone fracture - a case report and review of the literature. The Journal of the Canadian Chiropractic Association. 2012 Dec;56(4):269-74.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony