Kość promieniowa należy do kości długich, znajduje się po bocznej stronie przedramienia. Na kości promieniowej wyróżniamy trzon oraz dwa końce, proksymalny i dystalny. Na trzonie wyróżniamy trzy brzegi, brzeg przedni, tylny i międzykostny oraz trzy powierzchnie, przednia, tylną i boczną. Koniec bliższy ( proksymalny ) składa się głównie z głowy, szyjki i guzowatości kości promieniowej. Głowa szyjki jest pokryta chrząstką stawową. Koniec dalszy ( dystalny ) kości promieniowej jest szeroki i posiada dwie powierzchnie stawowe. Wyróżniamy powierzchnie stawową nadgarstkową, do połączenia z nadgarstkiem oraz powierzchnie stawową łokciową ( wcięcie łokciowe ), do połączenia z kością łokciową. Powierzchnia boczna na końcu dystalnym kości promieniowej przedłuża się w wyrostek rylcowaty.
Złamanie Collesa jest to uraz dotyczący dystalnego końca kości promieniowej. Jest to najczęstsze złamanie tego odcinka przedramienia. Charakterystyczne dla tego złamania jest wygięcie ku górze i grzbietowe przemieszczenie dystalnego odłamu kości promieniowej. Do złamania typu Collesa dochodzi przy upadku na wyprostowaną kończynę górną przy zgięciu grzbietowym dłoni przy nawróconym przedramieniu.
Piśmiennictwo :
1. Gupta A. The treatment of Colles' fracture. Immobilisation with the wrist dorsiflexed. Journal of Bone and Joint Surgery Br. 1991 Mar;73(2):312-5.
2. Altizer LL. Colles' fracture. Orthopaedic Nursing. 2008 Mar-Apr;27(2):140-5; quiz 146-7.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony