Kości palców stopy składają się z paliczków. Oprócz palucha, który składa się z dwóch paliczków ( bliższy i dalszy ), reszta palców stopy zbudowana jest z trzech paliczków ( bliższy, środkowy i dalszy ). Na każdym paliczku można wyróżnić podstawę, trzon i główkę. Podstawa paliczków bliższych łączy się stawowo z głową kości śródstopia. Pomiędzy paliczkami występują połączenia stawowe. Paliczki palucha są większe i bardziej masywne od paliczków innych palców.
Paluch koślawy jest zwyrodnieniem, w którym dochodzi do koślawego ustawienia palucha w związku z przeciążeniem dystalnej części stopy. Paluch koślawy może być wynikiem noszenia źle dobranego obuwia ( za ciasne, na wysokich obcasach i inne ), otyłość, stojący tryb życia oraz uwarunkowania genetyczne. W przypadku palucha koślawego dochodzi do zmian w biomechanice stopy. Paluch nie jest już wystarczająco silny, żeby stanowić podporę w czasie chodu, dochodzi do osłabienia mięśni, w niektórych przypadkach do stanu zapalnego stawów stopy. Objawy towarzyszące zwyrodnieniu palucha, to przede wszystkim ból, obrzęk, przerost nasady pierwszej kości śródstopia. W skrajnych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna.
Piśmiennictwo :
1. Nix SE, Vicenzino BT, Collins NJ, Smith MD. Characteristics of foot structure and footwear associated with hallux valgus: a systematic review. Osteoarthritis and Cartilage. 2012 Oct;20(10):1059-74.
2. Maffulli N, Longo UG, Marinozzi A, Denaro V. Hallux valgus: effectiveness and safety of minimally invasive surgery. A systematic review. British Medical Bulletin. 2011;97:149-67.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony