Kręgosłup jest strukturą kostną o kształcie przypominającym literę „S”. Fizjologiczne wygięcia - krzywizny kręgosłupa to lordoza i kifoza. Kifoza jest wygięciem kręgosłupa w stronę grzbietowa i występuje w odcinku piersiowym (kifoza piersiowa) i krzyżowym (kifoza krzyżowa). Lordoza stanowi wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną i widoczna jest w odcinku szyjnym (lordoza szyjna) oraz lędźwiowym (lordoza lędźwiowa).
Skolioza
Skolioza jest zmianą zwyrodnieniową kręgosłupa, określaną najczęściej jako skrzywienie boczne kręgosłupa. Do skrzywienia bocznego kręgosłupa dochodzi w trzech płaszczyznach, w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poziomej. Skoliozę należy różnicować z wadami postawy.
Do najczęstszych objawów skoliozy należą:
Ból występujący najczęściej w okolicy skrzywienia.
Uczucie drętwienia kończyn.
Zaburzenia chodzenia.
Wygięcie kręgosłupa w bok.
Wystający ku górze i do przodu bark z jednej strony.
Wyboczenie tułowia.
Wał lędźwiowy.
Do prawidłowego zdiagnozowania skoliozy wykorzystuje się test Adamsa (test polegający na wykonaniu skłonu do przodu z próbą dotknięcia palcami podłoża, z wyprostem i stabilizacją w stanach kolanowych. W tym ustawieniu widoczne są rotacje odcinków kręgosłupa oraz asymetrie. Do badań pozwalających uwidocznić skoliozę należy badanie RTG oraz badanie rezonansu magnetycznego MRI.
Leczenie skoliozy jest różne w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Stosuję się gimnastykę korekcyjną, leczenie gorsetowe lub leczenie operacyjne.
Piśmiennictwo
1. Weiss HR, Goodall D. The treatment of adolescent idiopathic scoliosis (AIS) according to present evidence. A systematic review. European Journal of Physical and Rehabilitation Medicine. 2008 Jun;44(2):177-93.
2. Kotwal S, Pumberger M, Hughes A, Girardi F. Degenerative scoliosis: a review. HSS Journal. 2011 Oct;7(3):257-64.
3. de Sèze M, Cugy E. Pathogenesis of idiopathic scoliosis: a review. Annals of Physical and Rehabilitation Medicine. 2012 Mar;55(2):128-38.
4. Yadla S, Maltenfort MG, Ratliff JK, Harrop JS. Adult scoliosis surgery outcomes: a systematic review. Neurosurgical Focus. 2010 Mar;28(3):E3.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony