Tchawica jest nieparzystym narządem położonym w dolnej części szyi i górnej części klatki piersiowej. W swoim przebiegu tchawica położona jest do przodu od przełyku i od tyłu do mostka. Końcowy odcinek tchawicy rozdwaja się na dwa oskrzela główne. Ściana tchawicy ma trójwarstową budowę. Składa się z błony włóknistej, w której znajdują się chrząstki tchawicze w liczbie od 16 do 20, błony mięśniowej oraz błony śluzowej. Błona mięśniowa dzieli się na włókna poprzeczne i podłużne, które wytwarzają mięsień tchawiczy.
Intubacja jest sposobem na utrzymanie drożnych dróg oddechowych poprzez umieszczenie plastikowej rurki w tchawicy pacjenta za pomocą laryngoskopu. Intubacja jest optymalnym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych i utrzymania odpowiedniego natlenowania pacjenta, gdyż pozwala na odgraniczenie przepływu tlenu od ciał obcych znajdujących się w jamie ustnej lub zaaspirowanych.
Piśmiennictwo :
1. Minnich DJ, Mathisen DJ. Anatomy of the trachea, carina, and bronchi. Thoracic Surgery Clinics. 2007 Nov;17(4):571-85.
2. Allen MS. Surgical anatomy of the trachea. Chest Surgery Clinics of North America. 2003 May;13(2):191-9, v.
3. Di Filippo A, Gonnelli C. Rapid sequence intubation: a review of recent evidences. Reviews of Recent Clinical Trials. 2009 Sep;4(3):175-8.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony