Płuca występują jako narząd parzysty znajdujący się w obrębie klatki piersiowej. Płuco lewe jest mniejsze od płuca prawego. Każde płuco posiada szczyt, podstawę, powierzchnię żebrową (boczną) oraz powierzchnię przyśrodkową z wnęką. Płuco prawe zbudowane jest z trzech płatów, natomiast płuco lewe składa się z płata górnego i płata dolnego. Poprzez wnękę płuca do narządu dostają się i opuszczają go struktury takie jak: oskrzela, tętnica płucna, żyły płucne górna i dolna, tętnice i żyły oskrzelowe, naczynia chłonne i spot nerwowy płucny. Tętnica płucna doprowadza do płuca krew czynnościową, ubogą w tlen, pochodzącą z prawej części serca, która w płucach zostaje utlenowana i odprowadzana jest przez żyły płucne do lewego przedsionka. Krew odżywcza dla tego płuca dostarczana jest przez tętnice oskrzelowe i odbierana przez żyły oskrzelowe.
Zatorowość płucna jest spowodowana przez zator, który pojawia się w krążeniu małym, do którego należy prawa komora, pień płucny, tętnice płucne oraz żyły płucne. Zmniejszenie lub zamknięcie dopływu krwi do płuc powoduje niedokrwienie miąższu, które następnie rozwija się w niedodmę płuc. Zator, który zamyka naczynie ma jest najczęściej skrzepem pochodzącym z żył kończyny dolnej. Przy zatorowości płucnej występują duszności, ból zamostkowy, kaszel, krwioplucie. Najczęściej wykorzystywane badania diagnostyczne, to : USG, RTG, TK i scyntygrafia.
Piśmiennictwo :
1. Ukil S, Reinhardt JM. Anatomy-guided lung lobe segmentation in X-ray CT images. Medical Imaging, IEEE Transactions on 2009 Feb;28(2):202-14.
2. Pratt PC. Basic anatomy and histology of the lung. Toxicology and Industrial Health. 1985 Oct;1(2):1-5.
3. Henzler T, Schoenberg SO, Schoepf UJ, Fink C. Diagnosing acute pulmonary embolism: systematic review of evidence base and cost-effectiveness of imaging tests. Journal of Thoracic Imaging. 2012 Sep;27(5):304-14.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony