Rdzeń kręgowy znajduje się w kanale kręgowym w odcinku szyjnym, piersiowy oraz górnej części odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Otoczony jest przez opony rdzeniowe i płyn mózgowo-rdzeniowy. Rdzeń rozpoczyna się na wysokości dolnego brzegu skrzyżowania piramid a kończy na granicy między pierwszym a drugim kręgiem lędźwiowym. W rdzeniu wyróżniamy zgrubienie szyjne i zgrubienie lędźwiowe. Przekrój poprzeczny rdzenia ukazuje obwodowo położoną istotę białą, która otacza centralnie zlokalizowaną istotę szarą rdzenia. Istota szara w przekroju przypomina literę „ H ”. Wyróżniamy w niej rogi przednie oraz rogi tylne.
Syringomielia jest chorobą rdzenia kręgowego, w której dochodzi do powstawania jam w obrębie rdzenia kręgowego. Syringomielia jest wynikiem nieprawidłowego przepływy płynu mózgowo-rdzeniowego oraz jego przechodzenie do istoty białej. Najczęściej jamy spowodowane nagromadzeniem płynu mózgowo-rdzeniowego w istocie białej dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Objawy towarzyszące syringomielia to zaburzenie czucia, osłabienie kończyn górnych z zanikaniem mięśni, paraliż, w dalszym rozwoju choroby obserwowano osłabienie i zanik mięśni kończyny dolnej oraz osłabienie zwieraczy. Diagnoza stawiana jest w oparciu o zdjęcie z MRI. Leczenie opiera się na interwencji neurochirurgicznej.
Piśmiennictwo :
1. Schurch B, Wichmann W, Rossier AB. Post-traumatic syringomyelia (cystic myelopathy): a prospective study of 449 patients with spinal cord injury. Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry. 1996 Jan;60(1):61-7.
2. Yeom JS, Lee CK, Park KW, Lee JH, Lee DH, Wang KC, Chang BS. Scoliosis associated with syringomyelia: analysis of MRI and curve progression. European Spine Journal. 2007 Oct;16(10):1629-35.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony