Staw biodrowy jest stawem kulistym panewkowym i stanowi połączenie między kością miedniczną i kością udową. W budowie przypomina staw ramienny. Panewka stawowa utworzona jest przez kość miedniczną, na jej bocznej stronie. Panewka stawowa jest pogłębiona przez pierścień włóknisty- obrąbek stawowy . Główkę stawową tworzy pokryta chrząstką głowa kości udowej. Więzadła stawu biodrowego : więzadło biodrowo-udowe, więzadło łonowo-udowe, więzadło kulszowo-udowe, więzadło głowy kości-udowej. W stawie biodrowym możliwe jest wykonywanie ruchów zgięcia i prostowania, przywodzenia i odwodzenia oraz nawracanie i odwracanie.
Koksartroza jest to zwyrodnienie stawu biodrowego, w którym dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej na powierzchniach stawowych ( główki i/lub panewki ). W miejscach ubytku chrząstki pojawiają się naroślą kostne- osteofity. Główną przyczyną choroby jest otyłość, która powoduje nadmierne obciążenie stawu biodrowego. Objawy towarzyszące koksartrozie, to ból w pachwinie i kolanie, nasilający się w czasie chodzenia oraz ograniczona ruchomość w stawie biodrowym. Diagnozę stawia się na podstawie zdjęcia RTG. Leczenie opiera się na farmakoterapii, a w stanach poważnych stosuje się leczenie operacyjne.
Piśmiennictwo :
1. Lecuire F. Anatomy and physiology of the hip joint. Soins. Chirurgie. 1992 Apr;(134):6-8.
2. Hougaard K, Thomsen PB. Coxarthrosis following traumatic posterior dislocation of the hip. The Journal of Bone and Joint Surgery Am. 1987 Jun;69(5):679-83.
3. Rodríguez-Merchán EC. Coxarthrosis after traumatic hip dislocation in the adult. Clinical Orthopaedics and Related Research. 2000 Aug;(377):92-8.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony