Tętnica podobojczykowa zaopatruje w krew przede wszystkim kończynę górną. Prawa tętnica podobojczykowa odchodzi od pnia ramienno-głowowego, natomiast lewa bezpośrednio od łuku aorty. Powyżej miejsca swojego odejścia tętnica podobojczykowa kieruje się łukowato ku górze, przechodzi przez szczelinę tylną mięśni pochyły przednich ponad pierwszym żebrem kierując się na szyję. Osiąga trójkąt łopatkowo-obojczykowy gdzie stanowi dno dołu nadobojczykowego większego i leży bardzo powierzchownie. W połowie długości obojczyka, między obojczykiem a żebrem tętnica podobojczykowa opuszcza szyję i na zewnętrznym brzegu pierwszego żebra przechodzi w tętnice pachową.
Gałęzie tętnicy podobojczykowej :
Tętnica kręgowa.
Tętnica piersiowa wewnętrzna.
Tętnica tarczowa dolna.
Tętnica nadłopatkowa.
Tętnica poprzeczna szyi.
Tętnica szyjna głęboka.
Tętnica międzykręgowa najwyższa.
Zespół podkradania jest jednostką chorobową, w której dochodzi do niedrożności lub znacznego zwężenia początkowego odcinka tętnicy podobojczykowej. Powoduje to spadek ciśnienia w tętnicy podobojczykowej i jej gałęziach. Efektem tego jest odwrócony przepływ krwi w tętnicy kręgowej, która ze względu na małe ciśnienie „podkrada” krew z tętnicy tylnego dołu czaszki, w której panuje większe ciśnienie, i transportuje ją do tętnicy podobojczykowej. Zespół podkradania może być przyczyną niedokrwienia mózgu, które objawia się zawrotami głowy, utratą równowagi, omdleniami, nudnościami z wymiotami, zaburzeniem widzenia, słuchu, czucia. Diagnozę stawia się na podstawie badania USG doppler tętnic domózgowych.
Piśmiennictwo :
1. Osiro S, Zurada A, Gielecki J, Shoja MM, Tubbs RS, Loukas M. A review of subclavian steal syndrome with clinical correlation. Medical Science Monitor. 2012 May;18(5):RA57-63.
2. Lacey KO. Subclavian steal syndrome: a review. Journal of Vascular Nursing. 1996 Mar;14(1):1-7.
© Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opracowanie strony